بنام خدا

🔸غار یکی از شگفتی های طبیعت است که بر اثر حل شدن سنگ با آب و ذوب یخ بوجود می آید و می تواند انواع مختلفی مانند دریایی، فرسایشی، یخچالی، شکافته، توده ای و … داشته باشد.
🔹وقتی غار تشکیل می شود معمولا سنگ هایی بر اثر چکیدن آب ها در کف و دیوارها بوجود می آیند که غارسنگ نام دارد.
🔸غارسنگ ها به دو صورت چکنده یا استالاکتیت و چکیده یا استالاگمیت هستند.
🔹شکل خاص غارها و وجود دریاچه ها، دالان ها و دهلیزها در برخی از آنها باعث شده به مکانی شگفت انگیز و پر هیجان برای گردشگران و محققان تبدیل شود.
🔸برخی از غارهای کشورمان مخصوصا غارهای آبی از بی نظیرترین و بزرگ ترین های جهان هستند.

در ادامه با معرفی ۶ غار شگفت انگیز ایران در قالب اطلاعات تصویری یا اینفوگرافی همراه باشید.

۱ غار علیصدر، همدان

یکی از زیباترین و بزرگترین غارهای آبی جهان با ارتفاع ۲۱۰۰ متری از سطح دریا. این غار نزدیک روستای علیصدر شهرستان کبودراهنگ قرار دارد. درون غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای زیادی وجود دارد. برای رسیدن به عمق غار باید از قایق استفاده کرد و دلیلش دریاچه ایجاد شده بوسیله ی شعب آبی متعدد است.

۲ غار یخی چما، چهار محال بختیاری

این غار برفی در نزدیکی دشت چما قرار دارد و به علت وجود برف زیاد و گاهی تا ارتفاع ۵۰ متر، به غار یخی معروف است. این حجم عظیم برف و قندیل ها به علت قرار گرفتن در دره های عمیق در طول سال به همین صورت باقی می مانند، اگرچه در فصل گرما لایه های یخ نازک تر می شوند.

۳ غار کتله خور، زنجان

این غار کمیاب که مورد علاقه صخره نوردان است، به سه بخش ورزشی، تفریحی و فرهنگی تقسیم شده است. نکته جالب و متمایز کننده این غار با غارهای دیگر، طبقاتی بودن آن است. گفته می شود این غار ۷ طبقه است که تنها سه طبقه آن تاکنون کشف شده است.

۴ غار آبی سهولان، آذربایجان غربی

این غار دو دهانه یکی از غارهای آبی بی نظیر است که چند درخت بزرگ جنگلی بر دهانه ی آن سایه افکنده اند. این غار را می توان هم با قایق و هم به صورت پیاده مشاهده نمود. اولین دریاچه درون غار ۲۰۰ متر وسعت دارد و دارای آبی صاف و زلال است و برای رسیدن به آن باید ۱۰۶ پله را ۴۵ متر پایین رفت.

۵ غار آبی قوری قلعه، کرمانشاه

این غار که در شمال شهر جوانرود واقع شده است، بزرگترین غار آبی آسیا است. بعد از عبور کردن از دالان ابتدایی غار به مکان وسیعی می رسیم که به تالار مریم معروف است. احاطه شدن دریاچه با قندیل های مختلف شگفتی و زیبایی خاصی به غار داده که یکی از جاذبه های گردشگری آن محسوب می شود.

۶ غار خفاش، ایلام

این غار که ۲۵۵ متر طول دارد، در شهرستان دهلران واقع شده است و محل زندگی میلیون ها خفاش است و دلیل نامگذاری آن هم همین است. گفتنی است تنها غار کشور است که خفاش در آن وجود دارد که آن را به محلی برای محققان و زیست شناسان تبدیل کرده است. دهلیزهای زیادی در غار وجود دارد که عمق برخی ۴۰۰ متر است.

0
اینفوگرافی: ۶ غار شگفت انگیز ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *