بنام خدا

🔸یکی از نشانه هایی که با آن می توان به میزان سلامت نوزاد پی برد، مدفوع اوست.
🔹مدفوع نوزاد می تواند به رنگ ها و انواع مختلف ظاهر شود و هر کدام علائمی را نشان دهد.
🔸برخی رنگ ها و انواع چیز غیر عادی را در نوزاد نشان نمی دهند و والدین نباید نگران چیزی باشند؛ اگرچه همیشه نمی شود به همین مقدار دانش بسنده کرد و بهتر است برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کرد.
🔹اما برخی نشانه های موجود در مدفوع ممکن است خبر از وجود بیماری یا اختلالاتی مانند گوارشی باشد و در این صورت بهتر است زمان را از دست نداده و به پزشک مراجعه شود.

در ادامه با ۸ تا از مهمترین رنگ ها و انواع مدفوع و علت های آن در قالب اطلاعات تصویری (اینفوگرافی) همراه باشید.

رنگ ها و انواع مدفوع عادی

۱ رنگ سبز

نوزادانی که منابع آهن دریافت می کنند اغلب مدفوع سبز دارند. همچنین سبزی مدفوع بعد ۴ یا ۶ ماهگی بدلیل اضافه شدن غذاهای سبز مثل پوره نخود فرنگی، اسفناج یا لوبیا به رژیم غذایی نوزاد است.

۲ رنگ نارنجی، زرد و قهوه ای

این رنگ ها برای نوزادانی که شیر مادر یا خشک می خورند کاملا طبیعی است. وجود این سه رنگ به معنای این است که رنگدانه های کمتر یا بیشتر در طول فرایند گوارش دریافت شده است.

۳ خون سیاه در مدفوع نوزاد

اغلب اوقات زمانی که لکه های ریز خون سیاه در مدفوع نوزاد وجود دارد، به این معناست که زمان خوردن شیر مادر ممکن است مقداری خون از نوک پستان زخمی مادر وارد شیر شده باشد. اگرچه تهدید خاصی برای نوزاد نیست، اما بد نیست برای مطمئن شدن از جدی نبودن این علائم به پزشک مراجعه شود.

علائم هشدار دهنده رنگ مدفوع و مراجعه به پزشک

۴ مدفوع آبکی سبز، زرد و قهوه ای

این نوع مدفوع اسهالی می تواند نشان دهنده ی نوعی عفونت یا حساسیت باشد. اگر دوره طولانی شود و درمانی صورت نگیرد، ممکن است به کم شدن آب بدن منجر شود.

۵ مدفوع سفت

این نوع مدفوع ممکن است نشان دهنده ابتلا به یبوست باشد. علت یبوست می تواند بخاطر تغذیه نوزاد با غذاهای جامد باشد. همچنین می تواند بخاطر حساسیت به شیر یا سبوس، و یا عدم تحمل چیزی در شیر مادر یا شیر خشک باشد.

۶ خون قرمز در مدفوع

اگرچه وجود لکه های قرمز در مدفوع می تواند نشانه خوردن چیزی مانند گوجه یا پوره میوه باشد، اما وجود این لکه ها در مدفوع طبیعی می تواند نشانه ی حساسیت به پروتئین شیر باشد و وجود آن در اسهال می تواند به این معنا باشد که نوزاد عفونت باکتریایی دارد.

۷ رگه های سبز

اگر مدفوع لزج و دارای رگه های سبز و رشته های درخشنده است، می تواند نشانه وجود بلغم باشد. اگرچه این امر ممکن است هنگام ترشح بزاق از دهان اتفاق بیافتد، وجود بلغم همچنین می تواند نشانه ی عفونت باشد.

۸ مدفوع سفید رنگ

رنگ سفید گچی یا خاکستری می تواند نشانه ی هشدار دهنده عدم هضم درست غذا در نوزاد باشد. همچنین رنگ سفید می تواند نشان دهنده عدم ترشح صفرا از کبد برای هضم غذا باشد.

0
اینفوگرافی: ۸ نوع و رنگ مختلف مدفوع نوزاد و علت آن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *