بنام خدا

🔸سالانه تصادفات زیادی در جهان و مخصوصا در کشورمان اتفاق می افتند که متاسفانه جان بسیاری از افراد را می گیرد و لذت سفر را به تلخی تبدیل می کند.
🔹طبق گزارش پزشکی قانونی کشور در سال ۹۶ بیش از ۱۶۲۰۱ نفر جان خود را در رانندگی از دست داده اند که نسبت به سال قبلش یعنی ۹۵ حدود ۱/۷ درصد افزایش داشته است.
🔸تصادفات به عوامل مختلفی مانند بی احتیاطی، حرکات مارپیچ، سرعت بالا، عدم توجه به جلو، خواب آلودگی و … رخ می دهند.
🔹طبق گزارش پلیس راهور بیش از ۴۲ درصد تصادفات ۹۶ به علت عدم توجه به جلو و خواب آلودگی بوده است.
🔸با این آمار بالای تصادفات ناشی از خواب آلودگی باید تدابیری برای جلوگیری از آن اندیشیده شود تا دیگر شاهد آمار بالای کشته شدن هموطنان خود نباشیم.

در ادامه با ۶ راهکار مبارزه با خواب آلودگی در رانندگی در قالب اطلاعات تصویری (اینفوگرافیک) همراه باشید.

۱ عدم مصرف دارو

یکی از تاثیرات اکثر داروها ایجاد خواب است. در حد امکان سعی کنید جوری ساعت خوردن دارو را تنظیم کنید که دارو را بعد رانندگی مصرف کنید.

۲ هوای تازه وارد خودرو کنید

با پایین آوردن پنجره هوای تازه را وارد خودرو کنید تا حس خواب آلودگی را دور کند. همچنین صدای ایجاد شده توسط جریان هوا نیز می تواند باعث پریدن خواب بشود.

۳ انجام حرکات کششی

سعی کنید بین رانندگی توقف کوتاه داشته باشید و کمی حرکات کششی انجام دهید. این کار باعث جریان بیشتر خون مخصوصا در پا می شود. بعد آن می توانید آبی به صورت بزنید و به رانندگی ادامه دهید.

۴ روز سفر کنید

اگر با شب مشکل دارید، روز سفر کنید. طبق تحقیقات بیشترین آمار تصادفات حاصل از خواب آلودگی در ساعات اولیه شب و تا اوایل طلوع آفتاب اتفاق می افتد و میزان آن ۸ برابر ساعات دیگر شبانه روز گزارش شده است.

۵ مصرف کافئین به قدر ضرورت

نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه و شکلات های کاکائویی به دلیل داشتن کافئین، سطح هوشیاری را افزایش می دهند و از چرت زدن جلوگیری می کنند. مقداری از آنها را در خودرو داشته باشید اما سعی کنید از مصرف زیاد آنها پرهیز کنید.

۶ بین راه چرت بزنید

سعی کنید بین سفرتان از چرت کوتاه بهره ببرید. تحقیقات و تجارب نشان داده چرت هرچند کوتاه حتی در حد ۵ دقیقه تاثیر خوبی در جلوگیری از خواب آلودگی دارد. سعی کنید در مکان های امن توقف کنید و از توقف در مکان های پرت پرهیز کنید.

0
اینفوگرافی: ۶ راهکار مبارزه با خواب آلودگی در رانندگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *