بنام خدا

🔸جنگل آمازون به عنوان بزرگترین جنگل بارانی استوایی و ریه تنفسی جهان، بیش از ۵/۵ میلیون متر مربع وسعت دارد و به قدری است که کشورهای بریتانیا و ایرلند ۱۷ بار در آن جا می شوند!
🔹آمازون در آمریکای جنوبی قرار دارد و وسعت آن کشورهای برزیل، بولیوی، پرو، اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، گیانا، سورینام و گیانای فرانسه را شامل می شود.
🔸رودخانه بزرگ آمازون که دومین رود جهان است (بعد نیل) در شمال جنگل است و حدود ۶۴۰۰ کیلومتر طول دارد. رود نیل ۶۶۵۰ کیلومتر طول دارد.
🔹این جنگل زیستگاه شگفت انگیزترین، عجیب ترین و خطرناکترین جانوران است که گونه های مختلف با رنگ های مختلف را شامل می شود.

در ادامه با چهار جانور خطرناک جنگل های بارانی آمازون در قالب اطلاعات تصویری (اینفوگرافی) همراه باشید.

۱ مورچه گلوله ای

نیش مورچه گلوله ای شاید دردناکترین نیش حشرات شناخته شده باشد. حس نیش پر زهر این مورچه مانند اصابت گلوله به بدن است! برای همین به «گلوله ای» معروف شده است.
این مورچه در جنگل های بارانی پست نیکاراگوئه، بولیوی و پاراگوئه یافت می شود.
آنها بیشتر در پای درختان زندگی می کنند و بیشترین طول آنها به سه سانتیمتر می رسد و از این حیث یکی از بزرگترین مورچه های جهان محسوب می شوند.
نیش مورچه گلوله ای سی بار دردناکتر از نیش زنبور عسل است. آنها از این نیش دردناک صرفا برای دفاع از خود استفاده می کنند. در مواقع خطر برای آنها مهم نیست که با جانوری بزرگ یا انسان روبرو هستند، به طور پشت سر هم نیش می زنند. زهر آنها حاوی عامل اختلال اعصاب فلج کننده به نام پونراتوکسین است که باعث ایجاد درد شدید، سوختگی و ورم می شود. به طور عادی درد نیش آنها ۲۴ ساعت طول می کشد.

۲ عنکبوت سرگردان برزیلی

این عنکبوت که در یونانی «قاتل» معنی می دهد، مرگبارترین عنکبوت در دنیا است. نامگذاری «سرگردان» به این دلیل است که آنها تار نمی تنند و در کف جنگل به این طرف و آن طرف می روند.
این عنکبوت های خطرناک و کشنده در جنگل های آمازون متعلق به خاک برزیل، پرو، اکوادور و ونزوئلا یافت می شوند. همچنین آنها در مناطق سکونت انسان ها نیز زندگی می کنند.
نیش عنکبوت سرگردان برزیلی حاوی زهر نوروکسین یا عامل اختلال اعصاب است که باعث ایجاد ورم، درد شدید، مشکل در تنفس، و تاری دید می شود. اگر اقدام درمانی فوری صورت نگیرد، در نهایت به مرگ مخصوصا در کودکان منجر می شود. خوشبختانه پادزهر آن ساخته شده است.

۳ مار زنگی آمریکای جنوبی

این گونه از مارهای سر حفره ای (دارای حفره در سر جهت تشخیص گرمای بدن طعمه) به عنوان کشنده ترین مارهای جهان شناخته شده هستند. آنها در ساواناها و مناطق نمیه خشک آمازون در برزیل، ونزوئلا، گایانا و کلمبیا یافت می شوند. طول آنها تا ۱/۵ متر می رسد و بخاطر پوست راه راه متمایزشان مشهورند.
نه گونه زیر مجموعه این مارهای زنگی در جنگل های بارانی آمازون وجود دارد. تنها تفاوت این گونه ها با یکدیگر نوع رنگ آمیزی بدن آنهاست و با این بدن راه راه منحصر به فرد خوب می توانند با محیط پیرامونشان همرنگ شوند.
مارهای زنگی آمریکای جنوبی تنها زمانی که تحریک شوند حمله می کنند. هنگام خطر به عنوان هشدار چنبره می زنند و هیس هیس می کنند. تنها زمانی که تهدید شوند و برای مدت طولانی اذیت شوند نیش می زنند.
زهر این گونه مار حاوی سم اختلال اعصاب قوی است. بنابراین نیش آنها می تواند منجر به کوری، مشکل در شنوایی، فلج شدن یا حتی مرگ شود.

۴ قورباقه سمی دارت

قورباقه سمی دارت شاید سمی ترین موجود جنگل آمازون باشد. آنها در باتلاق ها، دریاچه ها، مرداب ها و رودخانه های آمازون یافت می شوند. با توجه به زیستگاه آنها، در رنگ های مختلف طلایی، مسی، سرخ آبی یا سبز یافت می شوند.
قورباقه سمی دارت سمی ترین گونه این خانواده از قورباقه هاست. تخمین زده می شود مقدار سم آنها برای کشتن ۱۰ انسان بالغ کافیست.
رنگ پوست براق آنها در واقع زنگ هشداری برای شکارچیان بالقوه آنهاست. در صورت بلعیده شدن آنها توسط دشمنان، زهر آنها باعث ایجاد ورم، فلج عضلانی، حالت تهوع، و حتی مرگ می شود.
گفته می شود این قورباقه ها در حالت بدون تغذیه سمی نیستند. در طبیعت آنها سم خود را با خوردن حشراتی مانند مورچه، هزارپا و موریانه دریافت می کنند. زهر موجود در این حشرات از گیاهانی که می خوردند دریافت می شود.
تنها دشمن آنها که می تواند بدون آسیب دیدن توسط زهر آنها را ببلعد، گونه ای خاص از مار به نام لیمادوفیس اپینفلوس است که در جنگل های آمازون یافت می شود.

0
اینفوگرافی: ۴ جانور خطرناک جنگل های بارانی آمازون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *